The Herald Banner, Greenville, TX

March 12, 2013

Greenville Lions tracksters place third at meet

FROM STAFF REPORTS
Herald-Banner Staff

DALLAs —   Greenville’s Lions claimed two firsts, a scond and two thirds on the way to a third-place team finish at the Dallas Skyline track and field meet on Saturday.

  Connor Hudson of Greenville won the 800-meter run at 2:06.44 and was second in the 3200 with a 10:18.91.

  Chance Hamilton from Greenville won the discus with a toss of 118-3/4.

  Erick Quiroz was third in both the 200 (24.31) and 400 (53.85) dashes.

  Mya Hudgins and Kayla Moore claimed a pair of seconds to lead the Greenville Lady Lions as they finished seventh. Hudson was second in the 1600 at 5:44.50 and Moore was second in the discus with a throw of 90-3 1/2.

  Mackenzie Cooper of Greenville was third in the discus at 89-3.

  Greenville’s next scheduled meet is on March 21 at Princeton.



         VARSITY BOYS

   Greenville Lions’ results

  Team standings — 1. Dallas Skyline, 2. Dallas St. Mark’s, 3. Greenville.

  200-meter dash — 3. Erick Quiroz, 24.31.

  400-meter dash — 3. Erick Quiroz, 53.85.

  800-meter run — 1. Connor Hudson, 2:06.44.

  3200-meter run — 2. Connor Hudson, 10:18.91.

  4x100-meter relay — 5. (Datriston “D.D.” Fite, Jalen Crockett, Barrett Anderson, Dearius Mitchell), 45.74.

  4x400-meter relay — 5. (Barrett Anderson, Connor Hudson, Jalen Crockett, Erick Quiroz), 3:46.05.

  Long jump — 4. Crandal Hale, 20-1.

  Discus — 1. Chance Hamilton, 118-3/4.



VARSITY GIRLS

  Team standings — 1. Garland, 2. Dallas Hockaday, 3. Dallas Skyline, 7. Greenville.

1600-meter run 2. Mya Hudgins, 5:44.50.

  Long jump — 5. Nalishia Johnson, 15-8 1/2.

  Triple jump — 4. Nalisha Johnson, 30-10 1/2.

  Shot put — 6. Mackenzie Cooper, 30-6 1/2.

  Discus — 2. Kayla Moore, 90-3 1/2; 3. Mackenzie Cooper, 89-3.



JUNIOR VARSITY BOYS

  100-meter dash — 6. Marcus Rademacher, 11.94.

  200-meter dash — 3. Marcus Rademacher, 24.25.

  400-meter dash — 1. Dakota Sandman, 56.12.

  300-meter hurdles — 4. Dereal Howard, 52.05.

  4x100-meter relay — 4. (Jacob Mitchell, Brayden Holley, De’corrian Goree, Marcus Rademacher), 48.61.

  4x200-meter relay — 2. (Jacoab Mitchell, De’Corrian Goree, Dereal Howard, Javonta Mitchell), 1:45.11.

  Long jump — 1. Josh Hawkins, 18-3/4; 2. Spencer Gilbert, 17-6; 6. Jacob Mitchell, 15-5 1/2.

  Triple jump — 1. Josh Hawkins, 40-0.



JUNIOR VARSITY GIRLS

  Shot put — 1. Savannah Himes, 33-7; 2. Jordan Sweat, 27-7 3/4;.

  Discus — 2. Jordan Sweat, 65-6.