The Herald Banner, Greenville, TX

April 28, 2013

Rains, Commerce, Lone Oak athletes make it to state

HIGH SCHOOL TRACK AND FIELD

By DAVID CLAYBOURN
Herald-Banner Staff

COMMERCE —   Grant Russell from Rains earned a trip to state in the boys triple jump, leaping 44 feet 10 1/4 inches to win the event on Saturday at the Region II-3A meet at Texas A&M University-Commerce.

  Russell won by nearly two inches over Armstrong Nworka of Carrollton Ranchview (44-8 1/2).

  Latavion Madkins from Nevada Community was sixth at 43-1/2.

Madkins also tied for eighth in the high jump, clearing 6-0. Spencer McCloud of Argyle won with a leap of 6-6.

  Rains sophomore Charlotte Brown, who finished third in the girls pole vault on Friday, wound up seventh in the 100-meter dash finals on Saturday with a time of 12.99 seconds. Chassity Love of Lone Star won with a 12.10.

  Charlotte’s brother, Lachlan Brown, was sixth in the boys 400-meter finals with a 51.58. Tevin Vanzandt of Henderson was the winner in a time of 49.10.

  Corley Cole of Rains for fifth in the girls high jump, clearing 5-0. Kara Erickson from North Lamar won at 5-10.

  Scott McCartney of Rains was 12th in the 800-meter run at 2:09.35, Justin DeLeon from Community was 14th at 2:13.35 and Cody Marlar of Rains finished 16th with a 2:20.60. Chris Ibarra of Atlanta won by nearly six seconds with a 1:51.98.

  The top two finishers advance to the University Interscholastic League State Track and Field Championships on May 10-11 at the Mike A. Myers Stadium in Austin.

           ---

  J’Kaylee Clark of Farmersville claimed a spot in the state meet with a second-place finish in the Region II-2A girls 400-meter dash at Stephenville with a time of 59.02 seconds. Payton Baker from Gunter won with a 57.76.

  Ashley Gilstrap of Caddo Mills was fifth in the girls 200-meter dash, clocking a time of 26.51. Jaylen Pettit of Dallas Hampton Prep won at 25.50.

  Lauren Laisure of Farmersville was sixth in the girls 800 with a 2:26.06. Ann Marie Dunlap of Crawford won at 2:15.69.

  Leonard’s Chelsea Brockus, who won the 3200-meter run on Friday, finished sixth in the 1600 at 5:37.43. Rebecca Parsons of Caddo Mills was seventh (5:39.86).

  Farmersville’s girls 4x100-meter relay team was eighth at 51.22. Rosebud-Lott won with a 48.67.

Abbe Adams and Hailey Nelson of Farmersville were third and fourth in the girls high jump, both clearing 5-2. Chelsi LaCour of Life Red Oak won at 5-4.

  Daniel Buckaloo of Leonard was eighth in the boys 800 at 2:07.94.

Farmersville’s boys 4x200-meter relay team was fifth with a 1:31.77. Rosebud-Lott won at 1:29.32.

    ---

  Ulisses Lopez of Royse City earned a trip back to state in the 800-meter run.

Lopez, who finished fifth last year at state, took second in the Region II-4A 800 at Arlington on Saturday, running a time of 1:57.10. Alec Saucedo from Red Oak won with a 1:56.94.

  Krystal Pickron of Royse City was 11th in the girls long jump, leaping 16-6. Briona Oliver from Mansfield Summit won with a leap of 18-4.

  Carandall Hale of Greenville was 11th in the boys long jump, leaping 20-11. Andre Jefferon of John Tyler won at 24-6 1/2.

---

  Athletes from Commerce and Lone Oak earned trips to state with their top-two finishes at Region III-2A meet in Whitehouse this weekend.

  Commerce’s Buck Wilson, who was second at state last year in the triple jump, is advancing in two events this season. Wilson was second in both the triple jump (45-2) and 300-meter hurdles (39.39). Jordan Nelson of Tatum won the triple jump at 45-11 and Colton Chadbourne from Winona captured the 300-meter hurdles at 38.44. Wilson was also fifth in the long jump, leaping 20-8.

Commerce’s D’Lance Sharp was also third in the 400-meter dash with a 50.12. D.J. Dean of Newton won in 48.91. Sharp was also sixth in the 200 with a 23.07.

  Commerce’s 4x400-meter relay team clocked a 3:26.57 to finish fifth as Hooks won at 3:22.40.

Lone Oak is sending two athletes to the state meet.

Trevor Hemphill of Lone Oak was second in the boys 800-meter run at 2:00.56. Cody Hammond from Warren won with a 1:59.96 time.

  Hanah Nichol from Lone Oak was also second in the girls 1600-meter run with a 5:41.58. Allison McClain of Sabine was the region champion with a 5:39.08. Nichol finished eighth at state last year in the 3200.

  Chawn Cooper from Lone Oak tied for sixth in the boys high jump, clearing 5-8.